top of page

Yazılı olmayan sosyal medya kuralları

Güncelleme tarihi: 8 May 2022

Yeni teknolojilerle birlikte hayatımıza giren ve henüz tanımı yapılmamış birçok sınır bulunuyor. Bu sınırlar, birer gizli kural haline dönüşüp bizi ve davranış biçimimizi koruyor.Yeni teknolojilerle birlikte hayatımıza giren ve henüz tanımı yapılmamış birçok sınır bulunuyor. Bu sınırlar, birer gizli kural haline dönüşüp bizi ve davranış biçimimizi koruyor. Bu gizli kuralların olduğu en yeni iletişim teknolojisi ise sosyal medyanın ta kendisi! Dünyanın neresinde olursak olalım her toplumdan insanı bir araya getiren sosyal medya, iletişim biçimlerimizin şekillendiği bir platform. Sosyal medyanın kullanımına dair öneriler var olsa da henüz belirlenmiş bir etik listesi bulunmuyor. Bu nedenle hem bu platformda profesyonel olmak hem de insanlara karşı davranış biçimimizi korumak için bazı dikkat etmemiz gereken hususlar yer alıyor. Gelin bunlara birlikte bakalım!


Sen mi, siz mi?


Tıpkı günlük hayatımızda olduğu gibi sosyal medyada da insanlarla konuşurken bir iletişim tonu kullanıyoruz. Nasıl kendi hayatımızda tanımadığımız birine ‘sen’ hitabı ile konuşmuyorsak dijital platformlarda da bu iletişim tonumuzu korumamız gerekiyor. Özellikle bu tona dikkat edilmediğinde her iki tarafı da rahatsız eden durumlar ortaya çıkabiliyor.


Cevapsız bırakmak veya görmezden gelmek


Sosyal medyanın aslında iletişim açısından normal hayatımızdan bir farkı bulunmuyor. Bu nedenle dijital platformlarda size soru soran, bir yorumda bulunan ve sizinle bir şekilde iletişime geçen insanlara cevap vermek, her zaman en doğru davranış biçimi. Bu mesajları görmezden gelmeniz; yolda yürürken birinin size selam verip, sizin ona sırtınızı çevirmenizden farklı olmuyor. Ancak size gelen mesajlar her zaman hoş içerikli olmayabilir. Böyle durumlarda bu tavırlara karşı her zaman şikayet etme veya engelleme gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.


Son kez okuyun


Sosyal medyada, yazdığımız şeyleri göndermeden önce okuyabilme şansına sahibiz. Bu özellik, günlük hayatta sahip olmadığımız bir ayrıcalık. Dolayısıyla sosyal medyada yapılan ve anlamı düşünülmeden gönderilen mesajlar, günlük hayattakinden daha fazla tepki alabiliyor. Bunun önüne geçmek için yazdığımız mesajları göndermeden önce son kez okumalı ve karşı tarafın yanlış anlayabileceği noktaları düzeltmeliyiz.


Siber zorbalık


Yolda giderken birinin size hakaret etmesi veya sizi sözlü olarak taciz etmesi nasıl normal değilse bu, dijital platformlarda da asla hoş görülen bir davranış değil. Ancak insanlar, sosyal medya gibi platformlarda yüz yüze olmadıkları için sözlü şiddet konusunda daha düşüncesiz hareket edebiliyor. Bunun önüne geçmek için her platformun şikayet etme ve engelleme gibi özellikleri bulunuyor. Bu tip şiddet ve nefret içeren sözler ‘’Topluluk Kurulu’’ tarafından inceleniyor ve tekrar eden davranışlarda ilgili hesaplar kapanıyor. Siz de böyle bir durum yaşarsanız mecraların ‘Yardım’ kısmından destek alabilirsiniz.


Özel hayata dikkat


Dijital platformları kullanırken, başka insanların hayatlarıyla ilgili birçok resim ve yazı gibi materyallere hızlıca ulaşabiliyoruz. Bazen bu durum, bize bu materyalleri kullanabilme özgürlüğü tanıyormuş hissi yaratabilir. Ancak kişilerin sosyal medyada paylaştığı görsel ve bilgiler yine o kişinin mülkiyetinde oluyor. Bu sebeple başka kişilerin bilgileriyle ilgili bilgi paylaşmaktan kaçınmalıyız. Aynı zamanda başka insanların da bizim bilgilerimizi paylaşmasına müsaade etmemeliyiz.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page